Słownik inwestycyjnyDźwignia finansowa

Wskaźnik, który informuje na ile korzystanie z kapitałów obcych (np. kredyt) jest opłacalne dla przedsiębiorstwa. Dźwignia finansowa pozwala określić czy rentowność firmy byłaby niższa lub wyższa w sytuacji, gdyby korzystała lub nie z obcego kapitału. Finansowanie przedsiębiorstwa przez zewnętrzny kapitał wiąże się bowiem z obsługą długu w postaci odsetek.

Poziom dźwigni finansowej można określić wzorem:
D(f)=Rentowność kapitału własnego - skorygowana rentowność kapitału własnego,
gdzie pierwsza pozycja uwzględnia korzystanie z finansowania kapitałem obcym, a w dugiej wynik koryguje się o odsetki i podatek dochodowy.

Ze względu na brak finansowania z zewnątrz odsetki nie zostaną naliczone, a podatek dochodowy będzie wyższy ze względu na brak możliwości pomniejszenia dochodu z opodatkowania z tytułu poniesionych kosztów kredytowych.

Przykład:
dźwignia finansowa wynosi 2%. Oznacza to, że finansowanie firmy zewnętrznym kapitałem przyczyniło się do wzrostu efektywności. W innym przypadku dźwignia jest na poziomie ujemnym. Koszta kredytu spowodowały więc obniżenie efektywności firmy względem sytuacji, gdyby nie korzystała ona z finansowania kapitałem zewnętrznym.

Tagi: wskaźniki, inwestycje

Powrót do listy
Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj