Słownik inwestycyjnyBankowość islamska

Bankowość funkcjonująca w oparciu o szariat, czyli prawo normujące życie wyznawców islamu. Podstawowym założeniem i czynnikiem różnicującym bankowość islamską od tradycyjnej jest brak możliwości pożyczania pieniędzy na procent. Bank i klient działają razem, dzieląc między sobą zarówno zyski jak i ewentualne straty. Zgodnie z regułami nadrzędnym celem banków islamskich jest wkład w rozwój społeczeństwa, m.in. poprzez zwiększanie jego dobrobytu. W praktyce może to wyglądać następująco: bank udziela klientowi kredytu na zakup mieszkania. Kredyt nie jest oprocentowany. Rata, którą spłaca klient, pozbawiona jest odsetek. Bank ma jednak prawo pobierać czynsz za mieszkanie, którego  jest formalnym właścicielem , do momentu spłaty hipoteki.

Pierwszy bank islamski powstał w Egipcie w 1963 roku. Dynamiczny rozwój bankowości islamskiej nastąpił jednak dopiero po kryzysie finansowym 2007 roku, z którego banki funkcjonujące w tym modelu wyszły obronną ręką. Aktualnie duże międzynarodowe banki tworzą oddziały islamskiej bankowości bezodsetkowej, a sama bankowość jest obecna w już ponad pięćdziesięciu krajach świata.

Tagi: banki

Powrót do listy
Ta strona używa plików cookies. Kontynuując wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. Dowiedz się więcej w tutaj.
Akceptuję  |   Ukryj